לכל חולה או מטופל בישראל, קיימות זכויות בסיסיות. כאלו הנגזרות מהחוק (כגון חוק זכויות החולה) וכאלו הנגזרות מקביעות שונות של בתי המשפט. נושא זה מקבל תוקף משמעותי כאשר מדובר בחולים סיעודיים, שכן לרוב המדובר בציבור מבוגר המתקשה להבין או לטפל בעניינו. מעבר לזכאות לקבלת טיפול בכבוד בשל גיל או מוגבלות או בכלל בשל אנושיות בסיסית, חשוב מאוד לדעת מהן הזכויות הקשורות למצב הסיעודי של המטופלים. לכן, תחת קטגוריה זו באתר, ננסה לעמוד על שלל הזכויות העומדות לרשות ציבור החולים הסיעודיים, מכוח חוקים רבים ושונים.

בנקודה זו חשוב מאוד להזכיר, כי מטופלים סיעודיים זכאים לרוב לזכויות, הן במסגרת מוסדות המדינה ובפרט המוסד לביטוח לאומי (ענף סיעוד) והן בחברות הביטוח אשר בהן קיימות להם פוליסות ביטוח סיעודי.

זכויות חולים סיעודיים: מה צריך לדעת?

בנוסף, חשוב להדגיש, כי המונח סיעודי מתקשר לרוב עם קושי פיזי, ואכן "מצב סיעודי" כוונתו לקושי בלפחות 3 מתוך 6 פעולות יום יומיות (הלבשה, רחצה, ניידות, אכילה, מעברים ושליטה על סוגרים) אך גם אדם החולה במחלה דמנטית כגון אלצהיימר, אשר מבחינה פיזית נחזה כבריא, יהא זכאי לתגמולי ביטוח סיעוד ככל ומצבו הקוגניטיבי מחייב השגחה במרבית שעות היממה.

כל עוד המטופל הסיעודי מודע למצבו, הרי שהוא זכאי באופן מלא למידע אודות מצבו, אפשרויות הטיפול בו וכן אחראי גם לכל פעולה משפטית הקשורה בחייו. במקרים בהם המטופל במצב קוגניטיבי לא תקין, אזי הוא זכאי לפנות למינוי של מיופה כוח במסגרת ייפוי כוח מתמשך (ככל וברשותו ייפוי כוח מתמשך) או למינוי אפוטרופוס שיסייע לו.

חשוב מאוד לדעת את השוני בין אפוטרופסות לייפוי כוח מתמשך, שכן ככל והמטופל במצב קוגניטיבי שעדיין מאפשר לו לקבל החלטות, ייתכן ונכון יהיה לשקול לערוך ייפוי כוח מתמשך ובאמצעותו להימנע מהקשיים שיכולים להיווצר עם הצורך במינוי אפוטרופסות.

לעיתים גם מצב סיעודי מעלה את הצורך בסיוע של עובד זר. לפיכך יש לבחון את הזכאות לקבלת היתר לעובד זר. יהיה זה לעיתים נכון לפעול להשגת היתר, על מנת שבעת הצורך ניתן יהיה להפעילו ולהעסיק עובד זר.

חשוב לדעת על זכויות החולים הסיעודיים

ישנן כאמור זכויות רבות למטופלים בכלל ולמטופל סיעודי בפרט. ראוי ונכון יהיה להיוועץ עם גורמים מקצועיים בכדי לוודא כי המטופל אכן מקבל את מלוא הזכויות לו הוא זכאי, הן מרשויות המדינה (ביטוח לאומי וכו') והן מחברות הביטוח הפרטיות.

תחת תחום עיסוק זה באתר, ננסה לעמוד על זכויות החולים הסיעודיים במוסדות המדינה ובתאגידי הביטוח. כך, תוכלו למצוא מאמרים מקצועיים רבים אשר נכתבו על ידי עורכי הדין של האתר בין השאר בנושא גמלת סיעוד (חוק הביטוח הלאומי – ענף סיעוד), גמלת שירותים מיוחדים, קוד אשפוז במשרד הבריאות, מקורות ציבוריים למימוש עלויות סיעוד, מידע אודות היתר להעסקת עובד זר, ייפוי כוח מתמשך, אפוטרופסות, ועוד שלל מאמרים אשר יעזרו לכם בהבנת הזכויות המגיעות לכם או ליקירכם.

בכל מקרה בו אינכם בטוחים האם יקירכם מקבל את מלוא זכויותיו, הנכם רשאים לפנות אלינו באמצעות פורטל סיעו"ד, ואנו נעשה כל שביכולתנו על מנת לסייע לכם.

 

הגעת למצב סיעודי? ייתכן ומגיע לך פיצוי חודשי מביטוח הסיעוד.

פנו אלינו לבירור הזכויות שלכם, או של יקירכם.

    רישום לעדכונים

      רישום לעדכונים